נקודות למחשבה כשמנחים קבוצה דיגיטלית

במרחב בדיגיטלי הזמן והמרחב משתנים. אין משמעות למקום ממנו אני כותב או לזמן שאני כותב בו. זה מוביל לשאלות רבות בהקשר של קבוצות דיגיטליות.

 

השאלה הגדולה בהנחיית קבוצה דיגיטלית היא: כמה המתודה הזו דומה להנחיית קבוצה פרונטלית וכמה היא שונה?

האם עלינו להתבסס על מה שאנחנו מכירים תאורטית? איך תבוא האינטואיציה שלנו לידי ביטוי? מה הביטוי של הקבוצה במרחב בדיגיטלי? למה חשוב לשים לב? מהי הפלטפורמה הכי מתאימה להנחות בה קבוצה דיגיטלית?

 

בכדי להיערך לקראת הקמת קבוצה דיגיטלית כדאי לחשוב על הנקודות הבאות.

 

  1. סוג המשתתפים בקבוצה- המרחב החברתי הדיגיטלי מתאפיין בשלושה טיפוסים עיקריים:כותבים, מגיבים וצופים. הכותבים הם הקבוצה הקטנה, הם בדרך כלל יעלו תמונות, יכתבו פוסטים וישתפו לינקים. המגיבים הם אלו שיעשו לייק או ישתפו את מה שאחרים פרסמו אבל לא יזמו תוכן משלהם. הם קבוצה גדולה יותר מהכותבים אך הקבוצה הגדולה ביותר היא הצופים. הצופים הם אלו שצורכים את התכנים של שתי הקבוצות האחרות אך לעולם לא יגיבו או ישתפו. הצופים הם "פרחי הקיר" של המדיה החברתית. כשמקימים קבוצה דיגיטלית חשוב לשים לב למשתתפים השונים ולאופן ההשתלבות שלהם בקבוצה.

 

  1. משך פעילות הקבוצה- במרחב הדיגיטלי כמעט ואין גבולות. הזמן והמרחב לא רלוונטים, התקשורת מתקיימת כל פעם שנוח לאחד הצדדים, ניתן לפרסם, לכתוב, לשתף מכל מקום ,לדוגמא מהשירותים, ובכל זמן, לדוגמא לספר על חלום שחלמתי באמצע הלילה בזמן אמת. לכן מאוד חשוב להגדיר מראש כמה זמן תמשך הקבוצה ומה יהיו שעות הפעילות.

 

  1. בחירת הפלטפורמה- כל פלטפורמה דיגיטלית מתאפיינת בהקשר שונה, ווטס אפ משמש לתיאומים ושיתוף במעגלים קרובים, פייסבוק משמשת לשיתוף במעגלים רחבים, לינקאין לקידום קריירה ועוד.יש פלטפורמות יעודיות להנחיית קבוצות כמו Koone. בגלל הדינמיות והשוני בין הפלטפורמות כדאי להגדיר מראש את מטרות הקבוצה, ההקשרים שלה ועל בסיס זה לבחור את הפלטפורמה הכי מתאימה לקבוצה. לדוגמא, אם הקבוצה מכירה אפשר לשקול להשתמש בווטס אפ אך אם האנונימיות חשובה לחברי הקבוצה Koone תהיה פתרון נוח.

 

  1. חוקי הקבוצה- חוקים חשובים לכל קבוצה ובהכרח לקבוצה דיגיטלית. במרחב הדיגיטלי קל יותר להתנהג בצורה לא חברתית כי המגע האנושי הפרונטלי לא קיים, לעיתים לא רואים את התוצאות של המעשים ולכן חשוב לקבוע חוקים לקבוצה מראש ולשתף את החברים.יש פלטפורמות המאפשרות לפרסם את החוקים כפוסט מוביל קבוע כמו פייסבוק או בדף הקבוצה כמו Koone.

 

  1. תקשורת סינכרונית ו א-סינכרונית- ברשתות חברתיות התקשורת היא א-סינכרונית. אנחנו כותבים כשנוח לנו והקוראים קוראים כשנוח להם. השיחה לא בהכרח מתקיימת באותו זמן. יש לכך משמעות רבה בקבוצה דיגיטלית וכדאי להגדיר מראש האם הציפייה מהחברים להיות זמינים, נוכחים באותו זמן בקבוצה ואז התקשורת היא סינכרונית. אחד כותב והשנייה עונה או לחליפין שניתן לכתוב בכל זמן ולהגיב בכל זמן.

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. איך מתחילים פגישה קבוצתית- מהו הדבר הראשון שכותבים כשמתחילה פגישה? איך מציגים את הנושא? איך עושים סבב? האם עושים סבב? האם סבב דיגיטלי מתקיים על בסיס הנחייה של המנחה? מי שכותבת ראשונה? האם לאנשים מותר לכתוב לפני זמן תחילת הקבוצה? להכין טקסטים מראש? איך יודעים שכל המשתתפות הגיעו?

 

  1. מהי שתיקה- איך יודעים שאדם סיים לכתוב? איך יודעים שיש לו עוד מה לכתוב. רגע קשה יכול להיות כשמישהיא כותבת ומשתפת ואין תגובה מאף אחת מחברות הקבוצה. יש דממה, אף אחת לא כותבת. או, מישהיא כותבת משהו אחר, שונה בלי התייחסות למה שנכתב לפני. יש הבדל בין שתיקה דיגיטלית לבין שתיקה בחדר, אין את שפת הגוף או המבטים. יש רק שתיקה.

 

  1. איך מבקשים רשות דיבור- בקבוצה דיגיטלית אין קשר עין, לא ניתן לראות מתי אחד המשתתפים רוצה לדבר או להגיב על דברי אחת המשתתפות. אחד האתגרים של המנחה הוא לאפשר שיחה בקבוצה ולעודד משתתפות נוספות להתבטא. אחת הדרכים לדעת מתי משתתף רוצה להשתלב היא לקבוע אייקון שהמשתתף שולח ברגע שהוא רוצה להגיב ומנחת הקבוצה תיתן לו את רשות הדיבור מיד אחרי שהמשתתפת שמדברת תסיים.

 

  1. דיאלוג פרטי עם משתתפים- התקשורת הדיגיטלית מתקיים על גבי פלטפורמות רבות, מייל, הודעות, פייסבוק, קבוצות ווטס אפ ועוד. אנחנו בוחרים בפלטפורמות על בסיס סוג המידע אותו אנחנו רוצים להעביר או מי האדם שאיתו אנחנו מתקשרים. יש אנשים שאיתם אנחנו מתקשרים רק בשיחת טלפון, אחרים בהודעות וחלק דרך רשתות חברתיות בלבד.

בקבוצה דיגיטלית חשוב לשים לב האם מתפתחת שיחה מקבילה עם אחד או חלק מחברי הקבוצה בפלפורמות אחרות או אפילו על אותה פלטפורמה רק על בסיס צא'ט אישי.

 

  1. איך מסיימים פגישה- רגע הסיום של התרחשות דיגיטלית הוא לא טבעי כי המרחב הדיגיטלי תמיד שם. ישנן קבוצות דיון בנושאים שונים המתקיימות בטוויטר. המשתתפים כותבים את הטקסט ומוסיפים # עם נושא השיחה וכל המשתתפים רואים את ההודעה. השיחות האלו מתחילות ונגמרות בשעות מסוימות. כשמנחים קבוצה דיגיטלית חשוב להגדיר מראש את שעת סיום הקבוצה ולאפשר למנחה את דברי הסיכום.